perut

Ako se mučite s peruti neko vrijeme, vjerujemo da ste imali priliku probati većinu pripravaka i šampona protiv peruti, dostupnih na tržištu, ali neuspješno ili s kratkoročnim rezultatima.

Perut je znak nečistoće, no to ne mora uvijek biti tako. Ona se može pojaviti i ako koristite agresivan šampon ili šampone s puno kemijskih dodataka.

Ono što može pomoći jednoj osobi, ne znači da vrijedi i za ostale. Tako je i sa lijekovima za perut, odnosno šamponima i regeneratorima, koji za vrijeme uklanjanja peruti, mogu vašu kosu učiniti rijeđom. Također je važno obratiti pozornost na gustoću šampona. Ispire li se vaš šampon dobro. Osjetite li kako je kosa čista pod prstima ili je često premekana nakon pranja.

Upravo to može značiti da niste dobro isprali šampon iz kose i također može utjecati na nastanak peruti.

Za razliku od agresivnih šampona, koji uz pomoću kemijskih dodataka jamče nestanak peruti, postoje i šamponi i na biljnoj bazi. Problem je što ćete uporabom biljnih šampona rezultate vidjeti tek nakon nekoliko tjedana redovite uporabe, što bi vas moglo dodatno obeshrabriti.

Prirodne metode za uklanjanje peruti

Iako znanost još nije utvrdila točan uzrok peruti, ustanovljeno je da ista može nastati zbog stresa, pada imuniteta, gljivičnih infekcija, pa čak i ako neredovito perete i četkate kosu.

Ljuskice koje se vide na tjemenu, te koje nerijetko možete vidjeti i na ramenima osobe koja pati od peruti, su neugodan znak koji ukazuje na nečistoću.

Krenite s najjednostavnijom promjenom – redovito pranje i četkanje

Pripadnice ljepšeg spola, pogotovo one s dugom kosom, znaju da se kosa može uvijek namjestiti na način da kosa izgleda uredna i čista. Ako prečesto dižete kosu u rep ili punđu, ne dopuštate svojoj kosi da diše, pogotovo na dijelovima gdje je najgušća. Vanjski utjecaji kao što su toplina tokom ljeta, ili hladan vlažni zrak tokom zime, će dodatno opteretiti svezanu kosu.

četkanje

Isto vrijedi i kod četkanja. Četkanje se preporuča svaki dan nekoliko puta (naročito ujutro i navečer). Redovitim češljanjem kose iste ljuskice možete ukloniti. Kosa će vam biti zahvalna jer na ovaj način održavate njeno zdravlje, prirodan sjaj i ne remetite slobodan rast. Svakodnevno izgubimo 80-150 mrtvih dlaka, koje također mogu utjecati na nastanak peruti.

Savjetujemo pranje kose dva puta tjedno i redovito četkanje. Ako nakon ove promjene i dalje primjećujete neugodnu perut, onda preporučujemo neki od sljedećih koraka.

Limunska kupka za kosu

Ogulite 5 limuna i koru skuhajte u vodi. Istu vodu možete koristiti nakon pranja kose, dva puta tjedno i željeni rezultati neće nedostajati.

Toplo maslinovo ulje

maslinovo ulje

Odlična maska za kosu, pogotovo ako uz perut imate i suho vlasište. Zagrijte maslinovo ulje u tavi ili u bočici potopljenoj u vreloj vodi. Toplo ulje umasirajte u kosu i vlasište, temeljito. Pripravak možete ostaviti na kosi nekoliko sati ili čak preko noći.

Soda bikarbona + šampon

Najjednostavnije rješenje koje jamči poželjne rezultate. Dodajte 1 žličicu sode bikarbone u šampon koji inače koristite. Ovaj recept učinkovito čisti vlasište od svih tragova.

Jogurt s paprom za perut nastalu gljivičnim infekcijama

Crni papar je učinkoviti borac protiv gljivičnih oboljenja kože. Zajedno s bijelim običnim jogurtom će dodatno hraniti i omekšati kosu. Jednostavno pomiješajte dva sastojka, utrljajte u kosu i vlasište i držite najduže 30 minuta.

Kuhinjska sol za piling vlasišta

Kuhinjska sol za piling vlasišta

Nakon što nanesete šampon na kosu, možete utrljati šaku soli i dobro umasirati u vlasište. Osim pilinga, ovaj postupak će dodatno poboljšati dotok krvi na vlasište.

Savjetujemo da probate prvo ove tehnike, prije nego se odlučite za skupe šampone i pripravke. Osim što će pomoći na prirodan način, također ćete izbjeći ovisnost vlasišta na agresivne kemijske elemente.

0 Odgovori

Odgovori

Želite li se pridružiti raspravi?
Slobodno pridonesite

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)