Naravno ne onaj najjeftiniji jer postoje velike šanse da ćete ubrzo odustati od treninga. To je jasno na prvu. Kao i pri kupovini krivog auta, pametnog telefona, pa čak i miksera – aktivnost vezana za taj uređaj vam može u potpunosti postati odbojna. Kako se to ne bi dogodilo i pri kupovini sobnog bicikla, pročitajte što smo vam pripremili u nastavku teksta.
Pitanja koja je važno odgovoriti prije same kupovine
Prvo treba znati točnu visinu i težinu pojedinca koji će ga koristiti. Drugo najvažnije je znati unaprijed hoćete li ga koristiti samo vi ili još netko. Pravilo: Skuplje je bolje – ne vrijedi uvijek u ovom slučaju. Naime, sobni bicikli do 250€ su među najjeftinijima. Također su najbolji izbor za osobe manje visine i težine. Ako imate do 170 cm visine i 70 kg težine, najjeftiniji bicikli su vam sasvim dovoljan alat, barem u početku. Nedostatak im je što sjedalo nije punjeno gelom, nego je tvrda masa. Dok se ne naviknete na položaj i težinu vježbanja, sigurno ćete osjećati bol u stražnjici nakon samo 20 minuta pedaliranja. Ove vrste također imaju kraće pedale. Ako prelazite gore navedene mjere, nakon samo nekoliko minuta ćete shvatiti da nešto ne štima. No, ne znači da su najskuplji sobni bicikli idealno rješenje za svih.
Poželjne opcije za svaki sobni bicikl
Ako ste odlučili vježbati u sigurnosti svog doma i znate da ćete redovito koristiti svoj novi sobni bicikl – preporučamo da osigurate da vam vaš govori:
- brzinu
- vrijeme
- potrošnju kalorija
- pređenu udaljenost
Razina otpora, broj otkucaja srca u minuti i broj okretaja u minuti su dodatne stavke koje pojačavaju praćenje vašeg treninga. No nisu od apsolutne važnosti kao brzina.
Podešavanje opterećenja
Je specifikacija koju imaju skuplji sobni bicikli. Odličan dodatak vašem treningu, naročito u daljnjim fazama. Bicikli s podešavanjem opterećenja dijelimo na dvije skupine:
- ručno podešavanje opterećenja
- digitalno podešavanje opterećenja
Sobni bicikli s ručnim podešavanjem opterećenja obično rade na AA bateriji i imaju ograničene opcije na najosnovnije. Znači nećete moći adaptirati vaš trening s vašim mogućnostima. Postavke u ovom slučaju su već predefinirane, jer sobni bicikli s ručnim podešavanjem opterećenja imaju osnovne postavke računala u sebi. Digitalno namještanje opterećenja uključuje i naprednije postavke. Također se radi o biciklu koji će vas dodatno motivirati da ustrajete sa svojim treningom.
Kako, pitate se?
Naprednije računalo sobnog bicikla radi preko bluetootha. Za sve pojedince koji ne završe ono što su započeli – osnovno računalo neće biti dovoljan motivator. Bluetooth opcije na sobnim biciklima vas vode na vizualne turneje preko malog ekrana koje će održavati trening zabavnim. Toliko zabavnim da ćete jedva čekati skočiti na svoj sobni bicikl svaki dan.
Zaključak
Sobni bicikl višeg cjenovnog razreda je idealan izbor za:
- krupnije osobe
- aktivne sportaše
- individualce koji imaju probleme s koljenima i zglobovima.
No, u ovom slučaju ne znači uvijek – koliko para, toliko muzike. Prije nego uopće počnete istraživati pitajte se koliko ste motivirani i hoćete li ostati jednako motivirani i nakon nekog vremena. Ne nasjedajte na fraze kao – skuplje je bolje – jer to u ovom slučaju uopće nije tako. Dapače – važnije je izabrati sobni bicikl koji odgovara vašim dimenzijama i mogućnostima treninga nego najskuplji i najteži bicikl koji će na kraju postati vješalica za svu robu koja nije u ormaru.
Odgovori
Želite li se pridružiti raspravi?Slobodno pridonesite